NEREZ vs. POZINK | 1. díl

- Seriál: Jakou vybrat udírnu -

Při výběru udírny stojí člověk před spoustou otázek. Na obrázku v e-shopu vypadá každá hezky a popisky se dušují, že udírna bude mít odolnost švába a životnost sekvoje. Prostě stoprocentní volba. Jenže ne vždycky je to tak úplně pravda. Protože udírny vyrábíme už přes 30 let, něco o nich víme. A rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti.

Obrazek 1

Není plech jako plech…

Jsme vyhlášení díky našim nerezovým udírnám. Tak pojďme začít srovnáním s těmi, které jsou těm našim vzhledově nejpodobnější – levnějším udírnám vyrobeným z pozinkovaného plechu. „Vždyť je to skoro stejné! Plech jako plech, ne?“ řekne si návštěvník e-shopu, a když srovná cenovky, bez hlubších znalostí může sáhnout po pozinkové udírně. A často se spálí. V čem jsou tedy nerezové udírny lepší než ty pozinkové?

 

1. Nerez nerezaví

 

Začneme tím nejjednodušším a nejzjevnějším faktem. Nerezová ocel prostě nerezaví. Na rozdíl od pozinkového plechu. Stačí drobné narušení zinkové vrstvy a koroze má zelenou. A nemusíte ji ani škrábnout háčkem na uzení, pozinkovou vrstvu vyřídíte pouhým nehtem! To by se vám s nerezovou nestalo.

Pozinková povrchová úprava vydrží často jen do prvního mytí. Pak už tu krasavici z obrázků v e-shopu připomíná jen tvarem. A taky se pozinkování neudrží v místech, kde se plech stříhal, vysekával nebo třeba jen silně ohýbal. Na takových místech může pozinková udírna korodovat už od výroby.

Jakmile je pozinková vrstva narušena, může plech pod ní vesele rezavět. Rozvoji koroze dále pomáhají dvě věci. Vysoké teploty – v udírně běžná věc. A sůl – tak tohle platí vrchovatě. Sůl a teplota představují pro korozi stejně vhodné prostředí jako Petriho miska pro množení bakterií.




2. Silnější je lepší

 

Naše udírny vyrábíme z nerezi o tloušťce až 0,8 mm . Zde platí jednoduché pravidlo – čím silnější materiál pláště udírny, tím líp. Tenký plech hůře drží teplotu, což znamená především vyšší spotřebu energie. Takže to, co ušetříte na levnější udírně, zase rychleji protopíte.

Ale to není jediná výhoda silnějšího materiálu. Nerezové udírny jsou díky tloušťce plechů také houževnatější, odolnější proti případnému nárazu a podobným nehodám.




3. Garantujeme kvalitu

 

My vyrábíme naše udírny v Křižanově na Vysočině. Umí takovouhle lokální výrobu váš výrobce pozinkových udíren? Hádáme, že ne. Kvalitu našeho řemeslného zpracování oceníte při častém používání, zejména při čištění. Naši udírnu můžete při čištění rozebrat do posledního šroubku a potom zase sestavit. Všechno je vyrobené fortelně a s vědomím, že koupit si udírnu je něco jiného než si koupit rohlík nebo auto. Když si ji jednou koupíte, chcete, aby vám dělala radost dlouhou dobu. Proto také na naše udírny jako jedni z mála dáváme pětiletou záruku.




4. Zinek je pro tělo dobrý. Ale jen ve stopovém množství!

 

Tohle je jednoznačně nejdůležitější důvod, proč si koupi pozinkové udírny třikrát rozmyslet. Zinek nepatří do vysoké gastronomie, jakou byste chtěli s vaší udírnou provozovat. On totiž nepatří do ŽÁDNÉ gastronomie. Zinek je totiž co? Zinek je totiž toxický! Navíc se po zahřátí z pozinkové udírny neline lahodný voňavý dým, ale nepříjemné kovové aroma. A kdoví, co ještě jiného.




5. Nerezové udírny jsou hezké

 

Postavte vedle sebe pozinkovou a naši nerezovou udírnu. Které dáte v soutěži Miss Smoke víc bodů při promenádě v plavkách? A proč zrovna té naší? No prostě proto, že je hezčí, tečka.

 

Na závěr musíme říct, že na našem trhu asi nenajdete méně vhodné zařízení pro uzení potravin, než je pozinková udírna. Možná v budoucnu přijde někdo s azbestovou nebo plutoniovou udírnou a ta bude ještě méně vhodná, ale zatím vedou pozinkové.

Říkáte si, že je to laciné plivání na konkurenci? Vysvětlíme. V našich začátcích jsme totiž udírny z pozinkového plechu sami vyráběli. Ale velmi záhy jsme se poučili a tento nevhodný materiál jsme opustili.

 

Potřebujete ještě další důvody? Tak se zastavte v naší brněnské prodejně, kde vám rádi poradíme. Raušovní uzení vinšujem!

 

 

Zpět do obchodu