Uzený hovězí JERKY

Nehledejte za tím nic složitýho, je to v kouři sušený maso…ale sakra návykový. Oplatky na vejletě nebo na svahu nechte děckám a vytáhněte z báglu raději poctivej flák hovězího.

Na mase nešetřete, potřebujete to libový – vydrží vám pak dýl.

 

Ingredience:

1,2 kg hovězí zadní (nebo i jinou libovou část)

1x šálek kvalitní světlé sojovky

3x polívkový lžíce Worchestrové omáčky

1x vrchovatá polívková lžíce hrubě mlétého pepře

1x čajová lžička sušeného česneku

1x čajová lžička sušené cibule

 

Aby se vám to líp krájelo, vrzněte maso na 20–30 min do mrazáku. Vytáhněte ocílku a nebo skočte k brusiči, ať máte plátky jak ze žurnálu. Flákotu pečlivě očistěte od šlach a tuku. Nakrájejte na plátky o síle 1–3 mm proti vláknu masa. Nebo uplaťte rovnou řezníka (dámy zamrkají), ať vám to protáhne přes nářezák.

V míse promíchejte obě omáčky, česnek s cibulí a zasypte pepřem. Postupně naskládejte plátky masa do mísy a dejte si záležet, aby byl každej poctivě obalenej. Přikrejte fólii a dejte marinovat do chládku 5 °C a míň. Aspoň přes noc, ale když se to protáhne na 3, bude to vo to lepší. A nebuďte líný to v míse aspoň jednou otočit.

Z lednice to vemte přes papírovou utěrku a rovnou pokládejte osušené na rošty, které doporučuju lehce vomastit. Není potřeba maso oplachovat. Nechejte ho zteplat při pokojové teplotě a zatím si rozhicujte udírnu cca na 60 °C.

Osušené maso na roštech nalifrujte do udírny a nechte ho tam cca 3–4hod. V půlce uzení doporučuju maso votočit. Hotové maso ztratí aspoň 30 % váhy a ideální je, když zůstane lehce pružné a hezky hnědé.

Nechte vychladnout a hybaj na špacír.  Ať vám šmakuje.

 Hovězí Jerky na prkně - recept od Kaisera

Zpět do obchodu